Žarek tedna

Vsa živa bitja spadamo skupaj, saj smo v resnici vsi le strani ali vidiki enega samega bitja, ki se v zahodnjaškem izrazju morda imenuje Bog, medtem ko se v Upanišadah imenuje Brahman. -Erwin Schrodinger

Pozno poletje in element Zemlja – center ravnovesja in notranje stabilnosti

Ponedeljek, 14. julij 2025

V cikličnem pogledu narave predstavlja pozno poletje prehodno obdobje med bujno rastjo in žetvijo – čas, ko se energija narave umirja in osredišča. V tradicionalnih sistemih, kot sta kitajska medicina in ajurveda, je to čas elementa Zemlje, ki simbolizira stabilnost, hranilnost in notranje ravnovesje.

Element Zemlja v tradicionalni kitajski medicini

V okviru tradicionalne kitajske medicine je Zemlja peti element, ki zavzema osrednje mesto in povezuje vse ostale (les, ogenj, kovino, vodo). To obdobje označuje pozno poletje, ko narava ponuja obilje pridelkov, energija pa se usmerja navznoter – k refleksiji, utemeljenosti in notranji urejenosti.

Zemlja je tesno povezana z organoma vranico in želodcem, ki uravnavata prebavo in transformacijo hranil v življenjsko energijo (Qi). V tem času je zato ključnega pomena skrb za prehrano, redno rutino in zmerno aktivnost. Prevladujoče čustvo elementa Zemlje je skrb, ki je v ravnovesju izražena kot sočutje in skrbnost, v presežku pa lahko vodi v pretirano zaskrbljenost.

Zemlja v ajurvedi – struktura, moč in stabilnost

Ajurveda elementu Zemlje (Prithvi) pripisuje vlogo temelja telesne strukture. Povezana je s čutilom za vonj, organom izločanja ter z lastnostmi, kot so teža, trdnost, počasnost in stabilnost. Prithvi daje telesu moč, vzdržljivost in zanesljivost, vendar v neravnovesju lahko vodi do navezanosti, pohlepa in občutkov ujetosti ali stagnacije.

Kako krepiti element Zemlje?

Krepitev tega elementa poteka skozi prizemljitev in osrediščenje. Priporočljivo je:

  • postavljanje jasnih in realističnih ciljev,
  • izvajanje rutinskih opravil z zavedanjem,
  • uživanje sezonske in lokalne hrane (zlasti kuhane, sladke in tople jedi),
  • vsakodnevni stik z naravo, zlasti s hojo po zemlji ali vrtom,
  • umirjena, osrediščena telesna vadba (npr. joga, tai chi, Nirvana fitness).

Molitev, meditacija ali notranja namera lahko dodatno podpreta proces prizemljevanja, hkrati pa omogočata jasno zaznavanje osebne resničnosti in potreb.

Duhovni vidik – moč misli in uresničevanja

Kot poudarja tudi Boris Lukacs v knjigi Nadangel Rafael sporoča, je dobro integriran element Zemlje pogoj za učinkovito manifestacijo. Misel postane beseda, beseda postane dejanje – in dejanje nosi moč. Prizemljenost omogoča odločnost, jasnost in notranjo moč.

Zaključek

Element Zemlja nas uči notranje stabilnosti, povezave s telesom in okoljem ter uravnovešene skrbi zase in druge. V obdobju poznega poletja je še posebej pomembno, da se vrnemo k osnovam: preprostosti, strukturi, hvaležnosti in zavedanju telesa kot mostu med duhom in materialnim svetom.

Naj vam to obdobje prinese trdnost, mir in zavedanje, da je vse že tu – v zemlji pod vašimi stopali.

Helena Cesar

 

Nazaj

Z resnico srca do svetlobe sveta

Izvedba spletne strani kABI d.o.o.
idejna zasnova HeC
2011